Skødstrup SF Dame Senior sikrede sig en flot 2-1 sejr over Christiansbjerg IF i mandagens opgør. Cheftræner Lars Rasmussen glæder sig over energien og mulighederne, holdet skabte.
Mandag den 18. maj 2026, blev en kampdag at huske for Skødstrup SF Dame Senior, der på hjemmebane trak det længste strå mod Christiansbjerg IF (S2/273). Cheftræner Lars Rasmussen beskriver triumfen som "en fuldt fortjent sejr," men understreger samtidig, at sejren kunne have været endnu mere imponerende. "Det kunne have været meget meget større, hvis vi havde været mere skarpe foran mål."
Ifølge Rasmussen var dagens kamp præget af en dynamisk boldomgang, hvor Skødstrup-dominerede spillet i store perioder. "Vi fjerner bolden godt rundt og finder pladsen på banen til at komme til muligheder. Vi skaber så mange chancer, så det er yderst positivt."
Selvom der blev skabt mange chancer, er der stadig plads til forbedring. Cheftræneren påpeger nødvendigheden af at udnytte de mange målchancer bedre fremover: "Vi kunne sagtens have scoret 8-10 mål i denne kamp og måske endda også flere. Så det skal vi have kigget på til træning."
En af kampens store succeser var kollektivets styrke, noget Rasmussen også fremhæver: "Det var hele holdet, der spillede og kæmpede godt i dag. Så jeg vil fremhæve kollektivet i dag."
Selvom der stadig er aspekter, der kan forbedres, hersker der tilfredshed i Skødstrup-lejren. Cheftræner Rasmussen sætter stor pris på den tilbagevendte energi og spilleglæde hos holdet. "Dejligt at se vi havde energien og humøret tilbage i spillet, det gør os bedre."
Næste kamp for Skødstrup SF Dame Senior er et opgør imod VSK Aarhus. Det udspiller sig i Vejlby/Risskov Centret d. 27. maj klokken 19:00.
Kampens resultat: 2-1 til Skødstrup SF Dame Senior
Række: Kvinder Serie 1 - Forår 2026, Pulje 261
| 15' | 1-0 | Amalie Kromann |
| 60' | 1-1 | |
| 75' | 2-1 | Julie Larsen |